Ürün Kodu: karadenizlahana10gr
Stok Durumu: 40
4,00TL
Vergiler Hariç: 4,00TL

Karadeniz Lahanası

Karadeniz lahanası her mevsim yetişmesine rağmen daha çok kışın tüketilen bir sebzedir. Yeşil yapraklı ve sürekli yaprak çıkaran lahanaya " kara lahana " diyenler de vardır. Kuzey iklim bölgelerinde çok geniş bir yetişme alanı olan Karadeniz lahanası en çok Karadeniz bölgesinde yetiştirilir. Karadeniz bölgesini Marmara izler. Yetişme alanının çokluğundan dolayı Karadeniz bölgesinde lahanayla yapılan birçok yemek türü bulunur. Bunlar arasında en çok bilinen lahana çorbasıdır. Ek olarak lahana sarması da en çok tercih edilen pişirme yöntemidir.

 

Karadeniz lahanası besin ve enerji değerleri: Bu lahananın diğer lahanalara göre (Brüksel lahanası ve beyaz lahanası ve kırmızı lahana) besin değerleri dance yüksektir. Kış mevsiminde tüketildiği taktirde gribe ve soğuk algınlığına karşı güçlü bir kalkan görevi üstlenir. 100 gram Karadeniz lahanası yaklaşık olarak 2 gram lif içerir. Lif içeriği yüksek olan sebzelerden birisidir. Potasyum ve kalsiyum oranları ise 100 miligramdan yüksektir. A ve C vitamini oldukça yüksektir. Yağ oranı ise hemen hemen hiç yoktur.

Karadeniz lahanası yararları: Cilt ve kemik dokularını güçlendirir ve yeniler. Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Bağırsak ve mide rahatsızlıklarını önler. Ülser ve bağırsak kurdu olanlar özellikle lahananın suyunu haftada en az bir kere tüketmelidir. Vücudun direncini arttıran ve metabolizmayı hızlandıran Karadeniz lahanası kansere karşı çok güçlü bir koruyucudur. Lahananın yararlı etkilerini güçlendirmek için az pişirmek ve o şekilde tüketmek daha iyi bir tercih olacaktır.

 

Karadeniz lahanası guatr rahatsızlığına neden olduğu için çok fazla tüketilmemesi önerilir. Ayrıca hali hazırda bu rahatsızlığa sahip olanlar bu sebzeden kesinlikle uzak durmalıdır.

Etiketler: Karadeniz Lahanası (Kara Lahana) tohumu 10gr, , Kanola Tohumu, Keten tohumu, Soya fasulyesi, Ketencik tohumu, Ayçiçek tohumu, Mısırözü tohumu, Aspir tohumu, domates tohumu, biber tohumu, salatalık tohumu, hıyar tohumu, patlıcan tohumu, kornişon tohumu, marul tohumu, soğan tohumu, pırasa tohumu, lahana tohumu, kabak tohumu, karpuz tohumu, kavun tohumu, turp tohumu, pazı tohumu, kekik tohumu, nane tohumu, çilek tohumu, havuç tohumu, karnıbahar tohumu, brokoli tohumu, marul tohumu, maydanoz tohumu, brokoli tohumu, ıspanak tohumu, çim tohumu, bakla tohumu, bezelye tohumu, haşhaş tohumu, arpa tohumu, fiğ tohumu, macar fiğ tohumu, yulaf tohumu, Mısır Tohumu, yonca tohumu, sertifikalı yonca tohumu, pioner mısır tohumu, üçburun biber tohumu, kıl sivri biber tohumu, acı biber tohumu, pembe domates tohumu, dolmalık biber tohumu, yeşil biber tohumu, karalahana tohumu, sarı biber tohumu, mor biber tohumu, kapya biber tohumu, tarhanalık biber tohumu, turşuluk biber tohumu, sc2121 domates tohumu, pembe domates tohumu, mor domates tohumu, Sebze Tohumları, Domates Tohumu, Biber Tohumu, Patlıcan Tohumu, Marul Tohumu, Lahana Tohumu, Bamya Tohumu, Hıyar Tohumu, Kabak Tohumu, Pırasa Tohumu, Soğan Tohumu, Fasulye Tohumu, Kavun, Karpuz Tohumu, Turp Tohumu, Havuç Tohumu, Pancar Tohumu, Maydanoz Tohumu, Roka Tohumu, Dereotu Tohumu, Tere Tohumu, Ispanak Tohumu, Kuzukulağı Tohumu, Pazı Tohumu, Semizotu Tohumu, Rota, Derem, Matador, Merve, Semizotu, Kereviz, Enginar, Sultani, Kınalı, Beith Alpha, Süper Beith Alpha, Çengelköy Tipi, Oturak F1, Selen F1, Nasuhi F1, Silor F1, Kornişon, Hibrid F1, Acur, Yeşil Acur, Arzum, Pelin, Arıcan 97, Topak Kabak, İnegöl 92, Valenciana, Yeşil Soğan, Mor Soğan, Beyaz Soğan, Pazı, Kırmızı Pancar, Nantes, Mor Havuç, Esvet, Kırkağaç 637, Kırkağaç 589, Hasanbey f1, Siyah Kışlık, Ananas, Hıdır, Karpuz-Crimson Sweet, Siyah Karpuz, Kırmızı İnci, Kırmızı turp, Beyaz Turp, Fındık Turp, Beyaz İnci, Siyah İnci, Çin Turp, Şalgam, Japon Turp, Simbo, Eymen, Atlantis (Kırkgünlük), Sarıkız fasülye, Sazova, Miray, Fasulye Oturak, Hanımeli, Ziraat Ayşe, Ferasetsiz 95, Helda-Geniş Sırık, Çilli Kız, Özayşe, Alman Ayşe, Fasulye Sırık, Hanımteni, Boncuk fasülye, Selim, Sırık Barbunya, Bakla, Utrillo, Yaprak Bezelye,